NEW STEP BY STEP MAP FOR LECZENIE JASKRY WARSZAWA

New Step by Step Map For leczenie jaskry warszawa

New Step by Step Map For leczenie jaskry warszawa

Blog Article

Kliniki.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Kliniki.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.

Ten zabieg najczęściej stosuje się u osób po ostrym ataku jaskry, u których nie udało się obniżyć ciśnienia płynu w gałce ocznej w ciągu pierwszych kilku godzin po ataku.

Warto też wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna – ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał lub zmaga się z tym problemem. Wśród czynników ryzyka wymienia się też wiek powyżej 40. roku życia, znacznego stopnia wady wzroku oraz choroby kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze.

Jeśli nie będzie ono nieprawidłowe, procedurę można uznać za zakończoną. W dniu zabiegu pacjent powinien odpoczywać. Wystąpić może przejściowy dyskomfort w widzeniu. Ważne jest aby po zabiegu przestrzegać konkretnych zaleceń lekarskich.

Badanie przedniego odcinka oka pozwala ocenić wszystkie struktury w przedniej części oka, pod kątem występowania zmian mogących wpływać na rozwój jaskry.

Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.

Jaskra występuje w dwóch odmianach: z zamkniętym oraz otwartym kątem przesączania. W przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania gromadzący się w gałce ocznej płyn jest przyczyną silnego, promieniującego bólu oka i oczodołu, któremu często towarzyszą wymioty oraz podwyższona temperatura.

W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania jaskry, leczenie rozpoczyna się albo od wdrożenia specjalnych kropli, których celem jest redukcja ciśnienia w gałce ocznej, albo od zabiegu laserowego: selektywnej trabekuloplastyki laserowej w przypadku jaskry otwartego kąta lub też irydotomii w przypadkach zamkniętego kąta.

badanie szerokości kąta przesączania w badaniu gonioskopowym lub w tomografii przedniego odcinka AS-OCT

W przypadku osób z podejrzeniem jaskry lub pacjentów z jaskrą z prawidłowym polem widzenia badanie wykonuje się raz w roku, a częściej powtarza się badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego.

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy jednak pamiętać, że do rozwoju jaskry może dojść także u osób z prawidłowym ciśnieniem w oku.

Jaskra przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, zwłaszcza jeśli jest to tzw. jaskra otwartego kąta. Charakterystyczne dla niej symptomy to niewielkie ubytki w obwodowym polu widzenia, które mogą być w ogóle niezauważone przez pacjenta przez długi czas.

Ulega zaburzeniu komunikacja między okiem a częścią mózgu odpowiedzialną za widzenie. W konsekwencji powstają ubytki w polu widzenia i pojawiają się leczenie jaskry warszawa zaburzenia widzenia, pod postacią zamglonego i mętnego widzenie.

Report this page